North Central District
TEAM STANDINGS
1. |
Iowa Central CC |
159.0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2. |
Ellsworth CC |
153.0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3. |
Iowa Western CC |
128.5 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4. |
Iowa Lakes CC |
122.0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5. |
North Iowa Area College |
110.0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6. |
Ridgewater College |
66.5 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7. |
Itasca CC |
28.5 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8. |
Northland CTC |
28.0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9. |
Minnesota West CTC |
22.5 |
INDIVIDUAL RESULTS
Bold Wrestlers advancing to National Championship
Mark Wild Card Selections with Asterisk ( * )
Mark Returning All-Americans with Caret (^ )
125 Weight Class
1st Place - Alex DelaCruz of Iowa Central CC^
2nd Place - Blake Walker of Ellsworth CC
3rd Place - Paul Mascarenas of North Iowa Area College^
4th Place - Brian Maas of Iowa Lakes CC
5th Place - Printice Walls of Iowa Western CC
6th Place - Lucas Hagel of Ridgewater College*
133 Weight Class
1st Place - Zak Hensley of Iowa Central CC
2nd Place - Shiquan Hall of North Iowa Area College^
3rd Place - Clay Stine of Iowa Western CC^
4th Place - Tepra Wright of Ellsworth CC
5th Place - George Farmah of Iowa Lakes CC
6th Place - Logan Crosby of Ridgewater College *
141 Weight Class
1st Place - Colton Adams of Iowa Western CC
2nd Place - Bob Alexander of Ellsworth CC
3rd Place - Jason Alfau of Iowa Central CC^
4th Place - Lamont Cannon of Minnesota West CTC
5th Place - Taylor Lehman of North Iowa Area College
6th Place - Tyson Leon of Iowa Lakes CC*
149 Weight Class
1st Place - Ryne Cokeley of Iowa Central CC^
2nd Place - Oscar Ramirez of Iowa Western CC^
3rd Place - Jake Niichel of North Iowa Area College
4th Place - Stephen Mincey of Iowa Lakes CC
5th Place - Lerch Oremar of Ellsworth CC
6th Place - Jessie Regalado of Minnesota West CTC*
7th Place - Jonah Gahm of Itasca CC*
157 Weight Class
1st Place - Matthew Kirkland of Ellsworth CC^
2nd Place - Brandon Murray of Iowa Central CC
3rd Place - Preston Stephenson of Iowa Lakes CC
4th Place - Quincy Kalkbrenner of North Iowa Area College
5th Place - Wayne Voss of Itasca CC
6th Place - Chase Lemons of Iowa Western CC
7th Place - Jared Nickman of Minnesota West CTC*
8th Place - Christopher Schmidt of Ridgewater College*
165 Weight Class
1st Place - Sadarriss Patterson of Ellsworth CC
2nd Place - Stephon Gray of Iowa Central CC
3rd Place - Zach Revier of Ridgewater College
4th Place - Mike Zupan of Itasca CC
5th Place - Mitchell Zachman of Northland CTC
6th Place - Avery Nelson of Iowa Lakes CC*
174 Weight Class
1st Place - Preston Lauterbach of Iowa Western CC
2nd Place - Armani Robinson of Iowa Central CC
3rd Place - Jordan Gundrum of Ellsworth CC
4th Place - Tristin Luther of North Iowa Area College
5th Place - Travis Deegan of Ridgewater College
184 Weight Class
1st Place - Tyler Hoffman of Iowa Central CC^
2nd Place - Wesley Schultz of Iowa Lakes CC
3rd Place - DeAndre Jones of Ellsworth CC^
4th Place - Jhalen Flanders of Iowa Western CC^
5th Place - Ben Wallace of North Iowa Area College
197 Weight Class
1st Place - Christian Dulaney of Iowa Lakes CC
2nd Place - Kendrick Jones of Iowa Central CC
3rd Place - Kyler Mathews of North Iowa Area College
4th Place - Luke Nohns of Iowa Western CC^
5th Place - Atavion Oliver of Ellsworth CC
6th Place - Phillip Jackson of Northland CTC*
285 Weight Class
1st Place - Dalonte Holland of Ellsworth CC
2nd Place - Guy Henson of Iowa Lakes CC
3rd Place - Mario Pena of North Iowa Area College
4th Place - John Wittman of Ridgewater College
5th Place - Stephen Boone of Iowa Western CC