NORTH CENTRAL DISTRICT
TEAM STANDINGS
1. Iowa Central Community College - 171.5
2. North Iowa Area Community College - 148.5
3. Ellsworth Community College – 147.0
4. Iowa Western Community College - 101.5
5. Iowa Lakes Community College - 94.5
6. Itasca Community College – 79.0
7. Ridgewater College - 47.5
8. Northland CTC – 45.0
9. Minnesota West CTC - 24.0
INDIVIDUAL RESULTS
Bold Wrestlers advancing to National Championship
Wild Card Selections Asterisk ( * ) | Returning All-Americans with Caret ( ^ )
125 Weight Class
1. Alfredo Rodriguez - Iowa Lakes^
2. Alex Delacruz – Iowa Central
3. Deshun Brown – Ellsworth
4. Paul Mascarenas – North Iowa
5. Dillion Cox – Iowa Western
6. Matthew Henning – Minn. West
133 Weight Class
1. Clay Stine – Iowa Western
2. Shiquan Hall – North Iowa
3. Jacob Igartua – Ellsworth
4. Ignace Hakizimana – Iowa Central
5. Jacob Kristensen – Iowa Lakes
6. Jacob Backlund – Ridgewater
141 Weight Class
1. Jake Marlin – North Iowa
2. Jason Alfau – Iowa Central
3. Andres Gonzales – Iowa Lakes
4. Saidyokub Kakhramanov – Ellsworth
5. Austin Hjelle – Northland
6. Cory Hasbrouck - Itasca
149 Weight Class
1. Nosomy Pozo – North Iowa^
2. Teddie Harvey – Iowa Central
3. Kevin Cooper – Ellsworth
4. Sam Twistol – Northland
5. Marcus Riggle – Itasca
6. Trevor Schermer – Iowa Lakes
7. Oscar Ramirez – Iowa Western*
157 Weight Class
1. Richie Lewis– Iowa Central^
2. Yoanse Mejias – North Iowa^
3. Lucas Lewis – Ellsworth
4. Christopher Schmidt – Ridgewater
5. Wayne Voss – Itasca
6. Lucas Lias- Iowa Western
165 Weight Class
1. Ryan Niven – Iowa Central^
2. Matthew Rodriguez-Kirkland – Ellsworth
3. Tim Hester – Iowa Western
4. Quincy Kalkbrenner – North Iowa
5. Andrew Tate – Iowa Lakes
6. Levi Ballek - Itasca
174 Weight Class
1. Matt Walker – Iowa Western
2. Sadarriss Patterson – Ellsworth
3. Jacoby Benjamin – North Iowa
4. Travis Cripe – Ridgewater
5. Mike Zupan – Itasca
6. Jake Meehan – Iowa Central
184 Weight Class
1. Matt Hurford – Ellsworth^
2. Chevez Farris – Minn. West
3. Tyler Hoffman – Iowa Central
4. Wouvel Chevelon – Iowa Lakes
5. Jhalen Flanders – Iowa Western
6. Ben Wallace – North Iowa
7. Ryan Valline – Itasca*
197 Weight Class
1. Patrick Downey – Iowa Central
2. Wes Dodd – Itasca
3. Sharod Wilson – Ellsworth
4. Kyler Mathews – North Iowa
5. Craig Williams – Northland
6. Luke Nohns – Iowa Western
285 Weight Class
1. Chris Ballard – Iowa Central^
2. Lawrence Phillips – North Iowa
3. Dalonte Holland – Ellsworth
4. Kyle Chromy – Itasca
5. Guy Henson – Iowa Lakes
6. John Wittman - Ridgewater